flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Стаття про суд

09 грудня 2015, 15:10

Щорічно, відповідно до  Указу Президента від 08.12.2000 № 1318/2000 15 грудня  судова система України  відзначає  професійне свято День працівників суду.  Безперечно, правосуддя є однією з найважливіших умов існування будь-якої правової держави. Попри те, що суспільство припускає наявність безлічі інших умов і аспектів, необхідність у правосудді виникає вже там, де є дві людини, що мають власні бажання, спрямування і наміри.

Напередодні професійного свята завжди  підводяться певні підсумки  роботи та  плануються заходи по удосконаленню роботи суду.

Історія Покровського районного  суду Дніпропетровської області невід’ємно пов’язана з історією нашого краю.

В роботі «Запоржье въ остатках старины и преданияхъ народа» видання 1888 року,  видатного дослідника історії запорізького козацтва Дмитра Івановича Яворницького вказано, що під час восьмирічної подорожі по  минулим володінням запорізьких козаків він потрапляє до с.Покровське. В той час на початку 80-х років 19 століття в селі були мировий суддя Осип Васильович Гладкий, внук Осипа Михайловича Гладкого – кошового отамана.  Крім мирового судді в селі були в наявності судовий слідчий і становий пристав. На підставі цих історичних даних можна з впевненістю сказати, що судова система в селі Покровське починається з судової реформи 1864 року. 

         Нажаль від початку 20-го століття до 1943 року нема ніяких відомостей про діяльність судових органів на території Покровського району, цей період потребує додаткового вивчення в архівних установах м.Запоріжжя, м.Дніпропетровська та м.Києва.

Вже восени 1943 року, після визволення Покровського району від німецько-фашистських окупантів, Покровський районний суд розпочинає свою діяльність, як і всі суди того періоду він комплектувався народними суддями, що пройшли тримісячні юридичні курси.  Приміщення суду знаходилось по вулиці Леніна, де тепер розташована територія дитячого садка Орлятко, ближче до території районної лікарні. Будівля була  одноповерховим будинком з саману та вікнами з ставнями. В цій будівлі суд знаходився приблизно до 1968 року.

В період 1943-45 років в суді працюють народними суддями Євсєєв та Абрамова. З листопада 1945 року по січень 1952 року народним суддею Покровського районного суду працює   Марченко  Михайло Григорович, секретарями працювали Падалка, Мицик, Руденко, Меркулов.          В період з  січня 1952 року по січень 1954 року в Покровському районному суді народним суддею працює  Таран Микола Іванович, в цей період в суді працювали секретарем участку  Падалка Антонина Кирилівна, Меркулов І.Д., секретарем судового засідання Лапченко Ніна Андріївна, судовим виконавцем Дерімова Марія Павлівна, Ігнатенко Микола Романович,  конюхом Цикало Микола Івович, прибиральницею Лимар Агрипіна Павлівна, Коломоєць Ганна Андріївна.      З 1954 року по 1970 рік працює народний суддя Покровського району Межерицький Павло Арсентієвич. В цей період Покровський районний суд переїздить до нового приміщення, а саме в 1968-69 роках за адресою вул.К.Маркса, 134. В період з 1954 по 1970 роки в Покровському районному суді працювали секретарем Деримова М.П., секретарем судового засідання Падалка А.К.,Москаленко Людмила Василівна, Ященко Раїса Петрівна, судовим виконавцем Гетьманець Надія Олексіївна, Миленко Анатолій Єгорович, конюхом Цикало М.І., Мицик Марк Ілліч, прибиральницею Коломоєць Г.А., Артеменко Олена Андріївна.

В 1968-69 роках Покровський район був приєднаний до Васильківського району Дніпропетровської області. В цей період народний суддя називався народним суддею Васильківського району в постійно діючій виїздній сесії. Транспортний засіб у вигляді коня в суді був до 1962 року.

В період з 1970 року по 1976 рік в Покровському районному суді народним суддею працював Івахненко Микола Олександрович. В цей час на посаді секретаря суду працювали Ященко Раїса Петрівна, Каліберда Валентина Володимирівна, Комериста Ірина Анатоліївна, секретарями судового засідання Гвоздинська Любов Андріївна, Рєзніченко Ганна Олексіївна, Ковтун Галина Филиппівна, Губа Лидия Петрівна,  Вакуленко Налія Миколаївна, Орманджи Федора Константинівна, судовим виконавцем Миленко Анатолий Єгорович, Рєзниченко Ганна Олексіївна, Рибалко Валентина Миколаївна, кур'єр-прибиральницею Олефір Ольга Фоковна.

В період з 1976 по кінець 2000 року народним суддею працював Воловик Олександр Іванович. З квітня 1990 року Олександр Іванович – голова Покровського районного суду. Указом Президента України від 12 листопада 1993 року за значний особистий внесок у зміцнення законності та правопорядку Воловику О.І. було присвоєно почесне звання „ Заслужений юрист України”. Воловик О.І. обирався делегатом  II  і III зїздів суддів України  в1994 та 1996 роках. В цей період суддями працювали Кифоренко Валентина Михайлівна, Лашко Анатолій Миколайович,  в апараті суду працюють помічником голови суду Борульник Наталія Дмитрівна, секретарем суду Кроль Світлана Віталіївна, Губа Лідія Петрівна, секретарями судового засідання працюють Комериста Ірина Анатоліївна, Копиця Світлана Іванівна, Приходько Ніна Василівна, судовими виконавцями  Рибалко Валентина Миколаївна, Галаган Тетяна Василівна, Парфенюк Ірина Миколаївна, друкаркою Тритина Людмила Миколаївна, Илющенко Світлана Михайлівна, Сосницька Юлія Іванівна, курєр-прибиральницею Гелетій Людмила Іванівна, Загорулько Марина Володимирівна, Кубрак Ганна Володимирівна, Корнєєва Ганна Дмитрівна.

З 2001 року по 2007 рік головою суду працював Лашко Анатолій Миколайович.

З 2007 року по теперішній час  на посаді голови суду працює Пустовар Оксана Савеліївна, суддями Лукінова Катерина Сергіївна, Головатий Максим Євгенович. В 2010 році суд перейшов в більше за площею приміщення, яке до цього часу займав Покровський райвідділ міліції, за цією ж адресою. Зараз для працівників суду та громадян створено сприятливі умови для праці та життєдіяльності. За допомогою територіального управління ДСА в Дніпропетровській області в приміщенні суду проведено природний газ,  встановлено автономне опалення, обладнано санвузол,  архівне приміщення, кімнату для зберігання речових доказів, приміщення для конвою та утримання осіб, що утримаються під вартою, проведено ремонт покрівлі приміщення та фасаду.

Кінець 2014 року та 2015 рік Покровський районний суд працював у надзвичайно напруженому режимі в зв’язку з тим, що відповідно до Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» та розпорядження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №2710/38-14 від 02.09.2014 року на суд було покладено обов’язок розглядати всі справи, які підсудні Мар’їнському районному суду Донецької області, через це до суду надійшла значна кількість справ, матеріалів та звернень з Мар’їнського району Донецької області.

Історично так склалося, що суди в Україні комунікаційно віддалені від суспільства, від їх основної аудиторії – громадян. Цей інформаційний вакуум спричиняє кризу взаємної довіри суспільства і суддів, робить суди надзвичайно вразливими.

Нині суспільство, як ніколи, потрібно інформувати про те, що відбувається в судовій владі, тому її прозорість, налагодження дієвої системи інформування громадян, поширення об’єктивної інформації про суди – це ті речі, важливість яких важко заперечити.

Суспільна довіра й повага до суду є гарантом ефективної роботи судової системи, і мас-медіа, як основний засіб публічного механізму поширення інформації, відіграють в цьому одну з найважливіших ролей.

З метою забезпечення зв’язків із засобами масової інформації, на виконання рішення XII позачергового з’їзду суддів України від 26.09.2014 року в Покровському районному суді в листопаді 2014 року  призначено відповідальну особу із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації (прес-секретаря) заступника керівника апарату Покровського районного суду Головко Вікторію Костянтинівну, а 14 вересня 2015 року на зборах суддів Покровського районного суду відповідно до рішення Ради суддів України №14 від 12 березня 2015 року «Щодо рекомендацій міжнародної конференції «Зміцнення довіри до судової влади через покращення взаємної комунікації»» було обрано суддю-спікера – суддю Покровського районного суду Лукінову Катерину Сергіївну.

Соціологічні дослідження питання довіри до судової влади свідчать про необхідність проведення значної роботи в напрямку її зміцнення.

 

МОНІТОРИНГ СТАНУ НЕЗАЛЕЖНОСТІ СУДДІВ В УКРАЇНІ - 2014

Рада суддів України спільно з Державною судовою адміністрацією та Центром суддівських студій проводить Моніторинг стану незалежності суддів в Україні - 2014, метою якого є здійснення аналізу стану незалежності, неупередженості та доступності правосуддя в Україні, розроблення відповідних рекомендацій для вирішення проблемних питань і удосконалення діяльності судів, органів суддівського самоврядування та інших органів судової влади.

Користувачі сайту в рамках Всеукраїнської акції “Зміцнимо довіру громадян до суду”  www.judges.org.ua взяли участь в опитуванні і висловили свою думку стосовно наступних питань:

 

 

 

1. Чи можете Ви сказати, що українські суди при розгляді судових справ приймають справедливі рішення?

 

 

 

 

 

 

2. Чи можете Ви сказати, що українські судді при розгляді судових справ є незалежними та неупередженими?

 

 

 

 

 

 

3. Чи довіряєте Ви судам в Україні?

 

 

 

 

4. Чи доводилось Вам брати участь у розгляді судових справ (в якості позивача, відповідача або іншій якості)?

 

 

 

 

Покровський  районний суд Дніпропетровської області прагне відкритості  своєї роботи, веде планову та системну комунікаційну діяльність у таких напрямках:

– внутрішній: робота із суддями та працівниками апарату суду щодо вдосконалення їх комунікативних навиків, облаштування приміщення суду з метою забезпечення його інформаційної насиченості, підвищення комфортності для відвідувачів і роботи працівників суду;

– зовнішній: інформування суспільства про роботу Покровського районного суду Дніпропетровської області, залучення студентів та молодих фахівців до проходження практики та стажування у суді тощо; щорічне проведення днів відкритих дверей з метою інформування студентів та учнів шкіл про діяльність суду та формування у них позитивного образу судової влади. 

Не сприяє налагодженню постійного діалогу суду з громадськістю і низький рівень загальної правової культури населення. Діяльність органів судової влади в Україні в останні декілька років перебуває в центрі досить гострих громадських дискусій, основною темою яких залишається ефективність та якість судового розгляду. Під час диспутів використовується різна, часто суперечлива інформація про показники функціонування судових органів. Джерелом такої інформації є, як правило, неофіційні дані про стан здійснення судочинства, що здебільшого мають суб’єктивний характер, адже формуються  політиками, засобами масової інформації, зацікавленими особами тощо.

Цілями діяльності Покровського районного суду Дніпропетровської області зокрема є: підвищення авторитету судової влади в суспільстві; підвищення рівня довіри до суду як органу правосуддя; надання громадськості інформації про судову систему в цілому та роботу Покровського районного суду Дніпропетровської області; підвищення рівня правової грамотності населення; популяризація роботи в суді, насамперед серед молодих юристів.

Каналами зв’язків  із громадськістю є: надання інформації через офіційний веб-сайт суду http://pok.dp.court.gov.ua/sud0433/, розміщення інформації на інформаційних стендах у приміщенні суду – у  приміщенні суду розміщено інформаційні стенди, за допомогою яких відвідувачі мають можливість ознайомитися з переліками справ, призначених до розгляду, зразками документів, ставками судового збору, платіжними реквізитами, графіком особистого прийому громадян головою суду та керівником апарату суду, тощо; надання інформації запитувачам через електронну пошту суду inbox@pok.dp.court.gov.ua.   

Каналами комунікації із представниками суб’єктів владних повноважень є:  надання інформації через веб-сайт суду; обмін інформацією шляхом офіційного листування тощо.

Метою діяльності суду керівництво вбачає: організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд; зростання рівня довіри громадян до суддів, підвищення авторитету суду шляхом поліпшення правової обізнаності населення про порядок захисту їхніх прав та інтересів у судах. 

Громадяни мають сприймати суди як установи, покликані захищати їхні права. Звертаючись до суду, кожен громадянин має розуміти, що рішення суду, яким би воно не було, ухвалено неупереджено, виважено та на підставі норм закону.