flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Списки виборців. Порядок уточнення списків виборців, зміна виборчої адреси та місця голосування під час виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року

13 жовтня 2014, 13:53

 

26 жовтня 2014 року відбудуться вибори народних депутатів України. Одним з конституційних прав громадянина України є його виборче право, яке закріплено в ст. 38 Конституції України та реалізується шляхом голосування на відповідних загальнодержавних та місцевих виборах.

Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.

Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, є: паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

Крім того, на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України особу та громадянство України підтверджує: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт. На закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в'їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Для отримання виборчого бюлетеня на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторі документом, який підтверджує особу та громадянство України є картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи.

Виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах депутатів перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному окрузі.

З метою реалізації виборчого права громадян України органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців за виборчою адресою виборців, відповідно до відомостей Державного реєстру виборців, що відносяться до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці (ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Виборчою адресою військовослужбовця строкової служби є адреса дислокації військової частини (формування).

Виборчою адресою виборця, який відбуває покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі, є адреса установи виконання покарань.

Виборчою адресою виборця, який проживає чи перебуває за межами України, є його поштова адреса в країні проживання (перебування).

Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

У попередньому списку виборців зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) виборця, дата народження, виборча адреса виборця відповідно до відомостей Державного реєстру виборців.

            З попереднім списком виборців кожен з виборців може ознайомитися в приміщені виборчої комісії починаючи з 15 жовтня 2014 року та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Також не пізніше 15 жовтня 2014 року кожна звичайна виборча дільниця надсилає кожному виборцю іменне запрошення, яким повідомляє про включення виборця до попереднього списку виборців відповідної виборчої дільниці, адресу, дільничної виборчої комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, час і місце голосування, можливість проголосувати за місцем перебування.

В разі виявлення неточностей у списку виборців, виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

            Органом ведення Державного реєстру виборців є: у місті обласного значення без районного поділу - відповідний виконавчий орган міської ради; у районі в місті обласного значення з районним поділом - відповідний виконавчий орган районної у місті ради або відповідний структурний підрозділ створеного у районі виконавчого органу міської ради.

            Для виправлення неточностей у списку виборців існує позасудовий та судовий порядок.

            Так, в порядку позасудового виправлення неточностей у списку виборців виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців, в якій зазначає обставини щодо виявлених неточностей. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України чи військовий квиток та інш.).

У разі якщо виборець за станом здоров'я не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов'язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб.

Така заява може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня голосування (не пізніше 20 жовтня 2014 року), оскільки орган ведення Державного реєстру виборців не пізніше вказаного строку виготовляє уточнений список виборців.

Заява подана після 20 жовтня 2014 року не розглядається (ч.5 ст. 40 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).

Про результати розгляду заяв виборців орган ведення Державного реєстру виборців невідкладно повідомляє відповідну дільничну виборчу комісію.

Необхідно зазначити, що у випадку, якщо особа має виборчу адресу (включена до Реєстру) за попереднім місцем проживання та не зареєструвалася за новим місцем проживання, то така особа не може бути включена до списків виборців за новим місцем проживання (принцип однократності включення). 

Наступним шляхом виправлення неточностей у списку виборців є судовий порядок, який реалізується поданням адміністративного позову до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України за місцезнаходженням відповідної дільничної виборчої комісії.

Право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування (не пізніше 23 жовтня 2014 року) (ст. 173 КАС України).

Позовні заяви, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду, строки подання позовних заяв поновленню не підлягають (ч. 5 ст. 179 КАС України).

Крім того, слід зазначити, що днем подання позовної заяви до суду є день її надходження до суду, тобто, в разі звернення з позовом до суду через засоби поштового зв’язку днем надходження позову буде день передачі цього позову з пошти до суду.

Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно.

Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Постанови адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.

Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.

Після уточнення попередніх списків орган ведення Державного реєстру виборців складає уточнені списки виборців, які передаються до дільничних виборчих комісій не пізніш як за два дні до дня голосування.

Зміни до уточненого списку виборців вносить голова або заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду та повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців.

У день голосування зміни до уточненого списку виборців вносяться виключно на підставі рішення суду, прийнятого за позовною заявою, поданою не пізніше 23 жовтня 2014 року.

Від включення до списку або виключення зі списку виборців необхідно відмежовувати виправлення неточностей та технічних описок в уточненому списку виборців, зокрема голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – в разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі «Примітки» (ч. 7 ст. 42 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).

Слід підкреслити, що даний порядок виправлення неточностей у списках виборців стосується лише виборців, які мають зареєстроване місце проживання (виборчу адресу).

Тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.

Щоб скористатися своїм правом голосу, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території (Автономна Республіка Крим та місто Севастополь), а також іншим особам, які з будь-яких причин виїхали зі свого постійного місця проживання, але залишилися зареєстрованими за своєю адресою проживання (виборчою адресою), Законом України «Про Державний реєстр виборців» встановлена можливість тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.

Так, за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю (ч. 3 ст. 7 Закону України «Про державний реєстр виборців»).

У заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові, дата та місце народження, його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності) (постанова ЦВК № 893 від 13.09.2012 року).

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Орган ведення Реєстру сприяє громадянам у визначенні виборчої дільниці (дільниці для голосування) та при поданні ними заяви надає необхідну правову допомогу.

При поданні заяви громадянин пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Для громадян України – військовослужбовців документом, який пред’являється органу ведення Реєстру, також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

Заява розглядається органом ведення Реєстру невідкладно, але не раніше дня початку відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму та не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування.

Рішення органу ведення Реєстру про відмову у зміні адреси голосування може бути оскаржено до Дніпропетровського окружного суду.

У разі якщо виборцю на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України тимчасово змінено місце голосування поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру (виборець за виборчою адресою не відноситься до одномандатного виборчого округу, до складу якого входить звичайна виборча дільниця, на яку тимчасово змінено місце голосування виборця), також у графі "Примітки" робиться відмітка «Отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі».

 

Зразок заяви про включення до списку виборців розміщено на офіційному веб-сайті суду в розділі «Інформація для громадян» вкладка «Зразки заяв»

 

Покровський районний суд Дніпропетровської області