flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Стаття голови Покровського районного суду Степанової О.С. "Відповідальність за порушення карантину".

31 грудня 2020, 09:46

Відповідальність за порушення карантину

 

Для дотримання профілактичних та безпекових заходів розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні було запроваджено відповідальність за порушення карантину – адміністративну та кримінальну.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року було запроваджено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, яка передбачена ст. 44-3 КУпАП. А саме ст. 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, та тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17 000 до 34 000 гривень) і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 до 170 000 гривень).

Особливістю статті 44-3 є те, що вона має бланкетний характер, тобто її диспозиція не визначає і не описує конкретні ознаки протиправних діянь, а відсилає до інших нормативно-правових актів. Так, стаття 44-3 КУпАП встановлює відповідальність за порушення одразу кількох об’ємних нормативних документів, які регламентують порядок дотримання карантину, виконання санітарно-гігієнічних й санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також невказаних «інших актів законодавства» та «рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами»

Притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП починається зі складання протоколу про адміністративне правопорушення за порушення правил карантину. Згідно ст. 255 КУпАП вказані протоколи мають право складати уповноважені на те посадові особи, а саме:

  1. органів внутрішніх справ (Національної поліції);
  2. органів охорони здоров’я - щодо завідомо неправдивого виклику швидкої медичної допомоги;
  3. органів державної санітарно-епідеміологічної служби;
  4. посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад - за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, котра вчинила таке правопорушення. Оформлюється він у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

    Крім того, 21.11.2020 року  Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»  статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: "Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно», яка тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 170 до 255 гривень). Розгляд справи про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 44-3 КУпАП проводиться на місці вчинення адміністративного правопорушення виконавчими комітетами (виконавчими органами) сільських, селищних, міських рад, органами Національної поліції, органами державної санітарно-епідеміологічної служби. Тобто, розгляд справи про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП проводиться виключно суддями  районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів, а розгляд справи про адміністративні правопорушення передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП проводиться на місці вчинення адміністративного правопорушення виконавчими комітетами (виконавчими органами) сільських, селищних, міських рад, органами Національної поліції, органами державної санітарно-епідеміологічної служби.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року було запроваджено кримінальну відповідальність у вказаній сфері, що передбачена  ст. 325 КК України. А саме ст. 325 КК України передбачена відповідальність за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, - карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17 000 до 51 000 гривень або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Частиною 2 передбачена відповідальність за вчинення тих самих діянь (які передбачені ч. 1 цієї статті), якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, та караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

  Відмінність між адміністративною та кримінальною відповідальністю за порушення правил карантину полягає лише в настанні негативного наслідку у вигляді поширення захворювання за ст. 325 КК України, у той час як для адміністративної відповідальності достатньо самого факту протиправного діяння (без настання наслідків).

 

Голова Покровського районного суду                                             Оксана Степанова