flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вимоги до заяв

 Процесуальні вимоги при зверненні до суду позову в порядку цивільного судочинства

 Нормативно-правовим актом, що регулює питання звернення до місцевого загального суду є Цивільний процесуальний кодекс України (надалі - ЦПКУ). Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПКУ кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.                                                                                                  Порядок пред’явлення позову, форми і змісту позовної заяви, подання копії позовної заяви та доданих до неї документів визначений ст. ст. 118-120 ЦПК України.

Відповідно до ст. 118 ЦПК України:

 1.Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється, з дотриманням порядку, встановленого частинами другою і третьою статті 11-1 цього Кодексу, та не пізніше наступного дня передається визначеному судді.

2.Позивач має право об'єднати в одній позовній заяві кілька вимог, пов'язаних між собою. 3.Позовна заява щодо вимог, визначених у частині першій статті 96 цього Кодексу, може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом.

 

 Відповідно до ст. 119 ЦПК України:

 

1.Позовна заява подається в письмовій формі.

2.Позовна заява повинна містити:

 1) найменування суду, до якого подається заява;

 2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;

 3)зміст позовних вимог;

 4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;

 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

 6)зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

 7)перелік документів, що додаються до заяви.

 3. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання.

 4. Позовна заява повинна відповідати іншим вимогам, встановленим законом.

 5. До позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

 6. До позовної заяви, що подається у випадках, визначених частиною третьою статті 118 цього Кодексу, мають бути додані копії ухвали про відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу або ухвали про скасування судового наказу.

 7. У разі пред'явлення позову особами, які діють на захист прав, свобод та інтересів іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

 8. Якщо позовна заява подається представником позивача, до позовної заяви додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження.

 9. Позовна заява, подана після забезпечення доказів або позову, повинна містити, крім зазначеного у частині другій цієї статті, відомості про забезпечення доказів абопозову.

 

 Відповідно до статті 120 ЦПК України:

 

1.Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

2. Правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, завданої

внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду.

 

Процесуальні вимоги при зверненні до суду з заявою про видачу судового наказу

 Правові підстави стягнення на підставі судового наказу, вимоги, за якими може бути виданий судовий наказ, підсудність, форма і зміст заяви, яка подається до суду в порядку наказного провадження, судового збору за подання заяви про видачу судового наказу визначений ст. ст. 95-99 ЦПК України.

Відповідно до ст. 95 ЦПК України:

 1. Судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 96 цього Кодексу.

 2. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

 3. Судовий наказ підлягає виконанню за правилами, встановленими для

 виконання судових рішень у порядку, встановленому законом.

 

 Відповідно до ст. 96 ЦПК України:
 
 

 1. Судовий наказ може бути видано, у разі якщо:

 1) заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати;

 2) заявлено вимогу про компенсацію витрат на проведення розшуку відповідача, боржника, дитини або транспортних засобів боржника;

 3) заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості;

 4) заявлено вимогу про присудження аліментів на дитину в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов'язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб;

 5) заявлено вимогу про повернення вартості товару неналежної якості, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили, про встановлення факту продажу товару неналежної якості, ухвалене на користь невизначеного кола споживачів.

 

 Відповідно до ст. 97 ЦПК України:

 

1.     Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

 

 Відповідно до ст. 98 ЦПК України:
 
 

 1. Заява про видачу судового наказу подається в суд у письмовій формі.

 2. У заяві повинно бути зазначено:

 1) найменування суду, в який подається заява;

 2) ім'я (найменування) заявника та боржника, а також ім'я (найменування) представника заявника, якщо заява подається представником, їхнє місце проживання або місцезнаходження;

 3) вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються;

 { Пункт 4 частини другої статті 98 виключено на підставі Закону N 2453-VI ( 2453-17 ) від 07.07.2010 - зміни щодо здійснення повноважень Верховного Суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вводяться в дію після початку діяльності Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ - з 1 листопада 2010 року }

 5) перелік документів, що додаються до заяви.

 3. Заява підписується заявником або його представником і подається з її копіями та копіями доданих до неї документів відповідно до кількості боржників.

 4. До заяви, яка подається представником заявника, повинно бути додано документ, що підтверджує його повноваження.

 5. До заяви про видачу судового наказу додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

 6. До неналежно оформленої заяви застосовуються положення статті 121 цього Кодексу.

 Відповідно до ст. 99 ЦПК України:

 

 1. За подання заяви про видачу судового наказу справляється судовий збір у розмірі, встановленому законом.

 2. У разі відмови в прийнятті заяви про видачу судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред'явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу
 зараховується до суми судового збору, встановленої за позовну заяву.

 

Процесуальні вимоги при зверненні до суду з заявою в порядку окремого провадження

 Категорії справ, які розглядаються в порядку окремого провадження, вимоги до змісту заяв при зверненні до суду визначені розділом IV ЦПК України, ст. 234,238,243,252,258,261,270,275,280,284,288 ЦПК України.

 Відповідно до ст. 234 ЦПК України:

 1. Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

2. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:

 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;

 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;

 4) усиновлення;

 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;

 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;

 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;

 8) визнання спадщини відумерлою;

 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;  11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

 3. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.

 4. У випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох народних засідателів.

 Главою 2 ЦПК України визначений розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

 Відповідно до ст. 238 ЦПК України:

 1. У заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи повинні бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

2. У заяві про обмеження права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавлення її цього права повинні бути викладені обставини, що свідчать про негативні матеріальні, психічні чи інші наслідки для неповнолітнього здійснення ним цього права. 3. У заяві про визнання фізичної особи недієздатною повинні бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

 Главою 3 ЦПК України визначений розгляд судом справ про надання особі повної цивільної дієздатності.

 Відповідно до ст. 243 ЦПК України:

1. У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.

 Главою 4 ЦПК України визначений розгляд судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення померлою.

 Відповідно до ст. 247 ЦПК України:

1. У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

 Главою 5 ЦПК України визначений розгляд судом справ про усиновлення.

 Відповідно до ст. 252 ЦПК України:

1. Заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім'я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім'я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров'я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір'ю або батьком дитини.

 2. До заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи:

 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;

 2) медичний висновок про стан здоров'я заявника;

 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;

 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;

 5) інші документи, визначені законом.

 3. До заяви про усиновлення дитини особами без громадянства, що постійно проживають за межами України, або іноземцями, крім документів, зазначених у частині другій цієї статті, додаються дозвіл уповноваженого органу виконавчої влади, висновок компетентного органу відповідної держави про умови їх життя і можливість бути усиновлювачами, дозвіл компетентного органу відповідної держави на в'їзд усиновленої дитини та її постійне проживання на території цієї держави, зобов'язання усиновлювача, оформлене в нотаріальному порядку, про надання представникам дипломатичної установи України за кордоном інформації про усиновлену дитину та можливості спілкування з дитиною.

 4. До заяви громадян України про усиновлення дитини, яка є громадянином іншої держави, крім документів, зазначених у частині другій цієї статті, додаються згода законного представника дитини та згода компетентного органу держави, громадянином якої є дитина.

 5. Документи усиновлювачів, які є громадянами інших держав, мають бути у встановленому законодавством порядку легалізовані, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Такі документи повинні бути перекладені українською мовою, а переклад має бути засвідчений нотаріально.

 6. Заява про усиновлення повнолітньої особи повинна містити відомості, зазначені у частині першій цієї статті, а також дані про відсутність матері, батька або позбавлення піклування. До заяви мають бути додані документи, зазначені у пункті 1 частини другої цієї статті, а також згода особи на усиновлення.

 Главою 6 ЦПК України визначений розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

 Відповідно до ст. 258 ЦПК України:

 1. У заяві повинно бути зазначено:

 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

 3) докази, що підтверджують факт.

 2. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

 Главою 7 ЦПК України визначений розгляд судом справ про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі.

 Відповідно до ст. 261 ЦПК України:

1. У заяві до суду про визнання втраченого цінного папера на пред'явника або векселя недійсним та відновлення прав на них повинно бути зазначено:

 1) ім'я і місце проживання заявника, найменування та місцезнаходження юридичної особи-заявника;

 2) обставини, за яких втрачено цінний папір на пред'явника або вексель;

 3) повну і точну назву емітента втраченого цінного папера на пред'явника і його реквізити, а для векселя - вид, номер бланку, суму векселя, дату і місце складання, строк та місце платежу, найменування векселедавця та інших, відомих заявнику, зобов'язаних за векселем осіб, а також першого векселедержателя.

 Главою 8 ЦПК України визначений розгляд судом справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

 Відповідно до ст. 270 ЦПК України:

1. У заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані засоби масової інформації, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.

 Главою 9 ЦПК України визначений розгляд судом справ про визнання спадщини відумерлою.

 Відповідно до ст. 275 ЦПК України:

1. У заяві про визнання спадщини відумерлою повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

 Главою 10 ЦПК України визначений розгляд судом справ про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.

 Відповідно до ст. 280 ЦПК України:

1. У заяві про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку та її продовження, про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку та продовження такої госпіталізації повинні бути зазначені підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені законом.

 2. До заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.

 3. У заяві фізичної особи або її законного представника про припинення амбулаторної психіатричної допомоги чи госпіталізації до психіатричного закладу у примусовому порядку мають бути наведені обставини і докази, на яких ґрунтуються ці вимоги.

 4. У випадках, коли відповідно до закону госпіталізація у примусовому порядку була проведена за рішенням лікаря-психіатра і визнана доцільною комісією лікарів-психіатрів, психіатричний заклад, в якому перебуває особа, направляє до суду заяву про її госпіталізацію у примусовому порядку протягом 24 годин.

 5. Заява фізичної особи або її законного представника про припинення надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку може бути подана через три місяці з дня ухвалення рішення суду про надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку або її продовження, госпіталізацію у примусовому порядку, її продовження.

 Главою 11 ЦПК України визначений розгляд судом справ про обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

 Відповідно до ст. 284 ЦПК України:

 1. У заяві про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації повинні бути зазначені встановлені законом підстави для такої госпіталізації. До заяви додається мотивований висновок лікаря про необхідність примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу або про продовження строку примусової госпіталізації, в якому зазначається строк, протягом якого буде проведено лікування.

 Главою 12 ЦПК України визначений розгляд судом справ про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

 Відповідно до ст. 288 ЦПК України:

1. У заяві до суду про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи має бути зазначено:

 1) найменування суду, до якого подається заява;

 2) ім'я (найменування) заявника та особи, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, їх місце проживання або місцезнаходження, а також ім'я представника заявника, коли заява подається представником;

 3) найменування та місцезнаходження банку, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю;

 4) обґрунтування необхідності та обставини, за яких вимагається розкрити інформацію, що містить банківську таємницю, щодо особи, із зазначенням положень законів, які надають відповідні повноваження, або прав та інтересів, які порушено;

 5) обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, щодо особи та мету її використання.